Kā ūdens dzeršana uzlabo darba spējas? (II.daļa)
Prakse.lv • 30.05.2024 • Other
ZAUDĒJUMI UN IEGUVUMI
Lai organisms veselīgi un harmoniski funkcionētu, to nepieciešams apgādāt ar tam nepieciešamajām vielām. Ņemot vērā faktu, ka ūdens ir primāri nepieciešams izdzīvošanas procesiem, vēlams, ka ikdienas darbos blakus vienmēr atrastos pudele vai glāze tīra ūdens, kuru iespējams malkot ik pēc brīža, nesagaidot slāpju izjūtu. Ja tomēr ir sanācis grēkot, būtiski pamanīt dehidrācijas simptomus, tie ir: slāpes un sausa mute, tumša urīna nokrāsa, galvassāpes, reiboņi, nespēja skaidri domāt, ādas izsitumi, sāpes nieru apvidū, augsts asinsspiediens, aizkaitināmība, nogurums, tūska, garastāvokļa maiņas, samazinātas aritmētiskās un psihomotoriskās spējas, kā arī ilglaicīgas dehidrācijas gadījumā – pāragra smadzeņu novecošana. Organisma atūdeņošanās samazina enerģijas rašanās līmeni ķermenī, ietekmējot visas organisma funkcijas, tai skaitā arī smadzeņu darbību.
Ko mēs iegūstam, regulāri dzerot svaigu un tīru ūdeni? Pirmkārt, mēs palīdzam nogādāt organismam vajadzīgās barības vielas un izvadīt toksīnus, savukārt šie procesi paver ceļu tam, ka smadzenēm piekļūs pietiekams daudzums skābekļa un enerģijas, lai mēs spētu aktīvi un kvalitatīvi darboties. Otrkārt – ķermenim un dzīvesveidam atbilstoša hidratācija palīdz uzturēt atmiņas funkcijas, uzlabo koncentrēšanās spējas, līdzsvaro emocijas un garastāvokli, kā arī uzlabo miega kvalitāti. Tāpat ūdens palīdz no asinīm izvadīt jau minētos toksīnus un brīvos radikāļus, uzlabo asins cirkulāciju, kas veicina minerālu, vitamīnu un citu nepieciešamo vielu piegādi šūnām, saglabājot tās veselīgas un funkcionēt-spējīgas. Tieši tādēļ ir ieteicams uzturā lietot kvalitatīvu minerālūdeni, kas satur vērtīgus minerālus, sabalansētā, organismam nepieciešamā daudzumā. Turklāt ūdens regulāra lietošana palīdz novērst ne tikai atmiņas pasliktināšanos (novecojot), bet arī samazina risku saslimt ar Alcheimera slimību, izkaisīto sklerozi un pat Parkinsona slimību. Arī uzmanības deficīta gadījumā (gan bērniem, gan pieaugušajiem) ūdens pozitīvi ietekmēs kognitīvo funkciju izpausmes un palīdzēs atvieglot apgrūtinošos simptomus.
AUKSTU VAI SILTU ŪDENI?
Cilvēkiem, kuri ikdienā aktīvi pielieto savas prāta spējas (aritmētika, atjautības spēles, ideju ražošana utt.), nav ieteicams dzert aukstu ūdeni. Tiklīdz šāds ūdens nonāk organismā, ķermenis (šajā gadījumā gremošanas sistēma – vēders) pielieto visas savas enerģijas rezerves, lai to uzsildītu, tāpēc organisms tērē papildus kalorijas, paātrinot vielmaiņas procesus. Ja ir mērķis samazināt liekās tauku šūnas ķermenī, auksta ūdens dzeršana būs tieši laikā, taču jārēķinās ar to, ka, enerģijai bāzējoties vēdera apvidū, smadzeņu darbības ātrums šajā mirklī spēcīgi samazināsies. Ledaina ūdens nokļūšana ķermenī prāta spējas var samazināt pat par 15%.
Būtiski - ūdenim, kuru iekļauj savā uzturā, ir jābūt tīram, kvalitatīvam un zināmas izcelsmes. Vislabākais variants ir negāzēts vai dabīgi gāzēts minerālūdens, kas apgādās organismu arī ar vērtīgajiem minerāliem sabalansētā daudzumā.
Avots: www.karjeraunnauda.espati.lv