Ja darba kolēģis ir pesimists
Prakse.lv • 09.11.2024 • Other
Ko darīt, ja kāds no jūsu kolēģiem ir neglābjams pesimists? Šķiet, ka viņa klātbūtnē izsīkst darba spējas un nolaižas rokas...
Ir dzirdēts, ka optimists atķiras no pesimista ar to, ka pirmais redz kliņģeri tur, kur otrais saskata tikai caurumu. Diemžēl, bet varbūt par laimi, jo tas nodrošina līdzsvaru dabā, šādi eksemplāri sastopami vai katrā kolektīvā. Viņi nestrādā paši un neļauj to produktīvi darīt citiem.
Tomēr daba un darba vide nav gluži viens un tas pats, tādēļ ikviens, kurš nemitīgi atgādina par iespējamo, un, visticamāk, droši sagaidāmo neveiksmi katra jauna uzdevuma izpildē, nerosina uz aktīvu darbību arī pārējos. Viņš darbojas destruktīvi, apšaubīdams jebko - darbinieku prasmes un iemaņas, vadības stilu, klientu lojalitāti, partneru uzticamību... Viņš atrod desmitiem izskaidrojumu tam sliktajam iznākumam, kurš viņa iztēlē jau ir iestājies, pirms darbs vēl uzsākts. Viņam ir skaidrs neveiksmes avots un cēlonis, un, kā jau nojaušams, tas noteikti nav viņš pats.
Šādus cilvēkus var sastapt itin visur. Var jau būt, ka viņi var palikt nepamanīti, ja ieņem amatus, kas neprasa patstāvīga viedokļa izpausmes un aktīvu komunikāciju komandā, lai gan, arī vienatnē darbojoties, negatīvais noskaņojums liek sevi manīt, tiesa, tikai viņu pašu darba rezultātos.
Taču, ja šāds cilvēks ieņem aktīvu lomu kolektīvā, jums ar viņu ir noteikti jārēķinās.
Iespējams, ka cilvēks, kurš nemitīgi meklē neizdošanās iespēju, rīkojas neapzināti. Var pat gadīties, ka viņa rīcībai ir viscēlākie motīvi, un viņš no sirds raizējas par rezultātu un, pēc viņa paša domām, vedina jūsu domas pareizā gultnē.
Ja spējat nošķirt racionālās lietas no neapmierinātas kurnēšanas, analizējiet informāciju, ko saņemat no "rūcēja". Pilnīgi iespējams, ka viņa domu un vārdu izvirdums satur ziņas par riska faktoriem un elementiem, kuriem patiesi jāveltī vairāk uzmanības, nekā jums gribētos vai izlicies, kad saņēmāt uzdevumu.
Tomēr nav jāizslēdz iespēja, ka minētā persona jūs cenšas pārliecināt par neveiksmes neizbēgamību tālab, ka pati personīgi nespētu veikt jums uzticēto uzdevumu. Viņu baida atbildība un vērienīgas aktivitātes, liela mēroga projekti. Savas bailes šis cilvēks kultivē sevī un cenšas iedvest arī jums.
Lai lieki nemaldinātu sevi un nezaudētu orientierus virzībā uz nosprausto mērķi, un īpaši - gadījumos, kad neatpazīstat dezorganizatora rīcības motīvus, ieteicamā rīcība ir distancēties no šī cilvēka. Centieties pēc iespējas mazāk apspriest ar viņu jūsu personiskos nodomus un līdzekļus, ar kādiem plānojat sasniegt iecerēto.
Ja jums liekas, ka tomēr nepieciešams padoms vai uzmundrinājums, meklējiet to pie kolēģiem, kurus uzskatāt par veiksmīgiem, prasmīgiem, kompetentiem un atvērtiem pieredzes apmaiņai. Vai arī - sarunā ar savu vadītāju precizējiet mērķus un jums atvēlētos resursus, lai apkārtējo šaubas nespētu negatīvi ietekmēt jūsu profesionālo sniegumu.
Avots: www.cvmarket.lv