Kā pieklājīgi pateikt nē
Prakse.lv • 19.11.2024 • Other
Katrs “jā” ir izmaksas par nē teikšanu citām iespējām, tostarp brīvajam laikam un atpūtai.
Lai sasniegtu darba un privātās dzīves līdzsvaru un būtu lieliski savā darbā, jums jāiemācās pateikt nē uzdevumiem, projektiem un pat iespējām, kas var neatbilst jūsu īstermiņa un ilgtermiņa mērķiem.
1. Esiet kodolīgs un skaidrs
"Ja vēlaties kaut ko izdarīt, jautājiet aizņemtam cilvēkam." Šis slavenais sakāmvārds parāda, kā atsaucīgs darbinieks, kas viegli pārņem uzdevumus, var novest pie pieprasījumiem, kas sakrājas jūsu e-pastā. Tāpēc dažreiz ir tik svarīgi noraidīt uzdevumus un iespējas, kas nav jūsu prioritāšu saraksta augšgalā.
2. Satrieciet viņus ar laipnību un esiet pieklājīgs
Daži cilvēki baidās šķist "rupji" vai "nepalīdzīgi", sakot nē. Jūs varat viegli iegūt šādu reputāciju, ja atbildat ļoti ātri un īsi. Taču pateikt nē var arī graciozi, ja būsiet laipns. Tad arī pat var anākt to, ka cilvēks saņemot atteikumu jutīsies motivēts.
3. Iedodiet savus iemeslus, taču neatveriet neko diskusijai
Iespējams, vēlēsities paskaidrot otrai personai, kāpēc šī konkrētā nedēļas nogale vai nedēļa nederēs. Sniedzot īsu paskaidrojumu, otra persona var saprast, ka tā nav nolaidība, bet gan, ka jūs vienkārši neesat pieejams. Tomēr jums nav jājūtas spiestam paskaidrot savus iemeslus.
5. Piedāvājiet viņiem alternatīvu
Vienkārša nosūtīšana var būt ļoti noderīga jūsu kolēģim. Iepazīstinot viņus ar citu personu, kas var pārņemt darbu vai ir vēl piemērotāka uzdevumam, var būt vērts veltīt laiku, jo īpaši attiecībā uz cilvēkiem, ar kuriem strādājat ilgstoši.