4 pārsteidzoši veidi, kā rudens ietekmē tavu veselību
Prakse.lv • 06.01.2025 • Other
Dienas paliek īsākās, bet laikapstākļi – nepatīkamāki. Rudens nereti tiek uztverts kā tumšs un depresīvs periods, kad pieturēties pie veselīga dzīvesveida kļūst arvien grūtāk. Taču arī šim gadalaikam piemīt vairākas priekšrocības, kas pozitīvi ietekmē tavu veselību.
Izvēdinot istabu, uzlabojas tavs miegs
Pitsburgas Medicīnas universitātē veikts pētījums apliecina, ka vēsa temperatūra labvēlīgi iedarbojas uz smadzenēm, kamēr tu guli, tādējādi uzlabojot miega kvalitāti. Turklāt, istabas temperatūrai sasniedzot 18 grādus pēc Celsija, ķermenis uzkrāj papildu brūnos taukaudus – labos taukus, kas palīdz organismam uzturēt siltumu un daudz ātrāk pārstrādāt uzņemtās kalorijas enerģijā. Tev nav jātur logs vaļā visu nakti – izvēdini istabu, līdz temperatūra ir patīkami vēsa, taču tāda, kas tev ļauj justies gana komfortabli.
Krāsu gamma uzlabo tavu noskaņojumu un palīdz mazināt stresu
Zinātnieki norāda, ka rudens lapu mainīgās krāsās spēj aktivizēt to smadzeņu daļu, kas atbild par domāšanas funkciju un relaksāciju. Vairāki pētnieki ir pārliecināti, ka, izbaudot krāšņās rudens ainavas vai pavadot laiku pie dabas, ķermenis mazinās stresa hormona izstrādi, un tavs noskaņojums kļūs labāks.
Rudens produkti nāk par labu tavam organismam
Rudens ir ražas laiks – iekļauj savā ēdienkartē sezonas dārzeņus un uzņem veselīgu devu vitamīnu, kas palīdzēs stiprināt imūnsistēmu, novērst depresiju un uzlabot veselību. Ķirbji palīdzēs izvadīt no ķermeņa kaitīgos toksīnus un veicināt gremošanu, bietes samazinās holesterīna līmeni un pasargās no saslimšanām, kāļi nodrošinās ar C vitamīna devu, savukārt sīpoli un ķiploki būs lielisks profilaktisks līdzeklis pret saaukstēšanos. Rudenī mūsu platuma grādos pieejama virkne vērtīgu augļu un dārzeņu, kas nāks par labu tavam organismam – neaizmirsti arī par āboliem, bumbieriem, kartupeļiem, burkāniem, rutkiem, selerijām, smiltsērkšķiem un citām rudens veltēm.
Vēss un apmācies laiks spēj stiprināt atmiņu un uzlabot prāta darbību
Veicot vairākus eksperimentus, pētnieki apstiprinājuši, ka vēsās un mākoņainās dienās tiek veiksmīgāk paveikti uzdevumi, kuros nepieciešama koncentrēšanās, laba atmiņa un racionāla spriestspēja, kamēr saulainās un siltās dienās respondenti pieļauj vairāk kļūdu.
Avots: www.medicine.lv