Darbs mentora pavadībā
Efectio • 21.07.2020 • Employers advice
Katra darbinieka pirmā saskarsme ar uzņēmumu visbiežāk nozīmē tieši komunikāciju ar mentoru. Kā panākt veiksmīgu un pilnvērtīgu sadarbību ar mentoru?
2011.gada pētījumā vācu zinātnieki konstatējuši, ka sadarbība ar mentoriem uzlabojusi gan darbinieku individuālās prasmes, gan arī rosinājusi apmierinātību ar darba apstākļiem un produktivitātes līmeni. Tāpat pierādīts, ka darbs ar mentoru veicina abu pušu ieinteresētību uzņēmuma tālākajā darbībā. [1]
Darbs ar mentoru ir divpusēja sadarbība
Kas jāatceras uzņēmuma darbiniekam ilgtermiņā, lai kļūtu par efektīvu mentoru jaunpienācējam un no šīs sadarbības kaut ko iegūtu arī pats sev?
Laba mentora pamatprincipi
Pašsaprotami, ka kļūšana par mentoru jau pieprasa sava veida rakstura īpašības. Cilvēks, kas piekritis šiem pienākumiem, noteikti būs motivēts, disciplinēts un ar darba vidi apmierināts darbinieks. Kas, balstoties uz 2012. gada pētījumu medicīnas sektora mentoru vidū, galvenokārt motivē darbiniekus kļūt par mentoriem mazāk pieredzējušiem kolēģiem? [2]
- Dati liecina, ka mentoru lielākais stimuls ir jaunāko kolēģu turpmākie sasniegumi un apziņa, ka esi bijis daļa no ieguldījuma.
- Biznesa vidē mentorus bieži vien iedrošina arī atpazīstamība vadības vai kolēģu acīs.
- Pašizaugsmes iespējas - jaunas vadības un menedžmenta prasmes, komunikācijas un sadarbības spēju veicināšana.
- Sekošana līdzi aktualitātēm un jaunām idejām - mentori bieži vien atzīst, ka kolēģu un darba vides pamainīšana ir vienīgais, kas palīdz izrauties no rutīnas.
- Motivācija taustāmā formātā - paaugstinājums vai algas pielikums.
Šis pats pētījums pierāda, ka procentuāli vairāk mentora darbu uzņemsies cilvēki, kuri paši uzņēmumos vai karjerā auguši ar mentoru palīdzību. [3]
Darbā ar mentoru vēl svarīgāka ir jaunā darbinieka motivācija
Mentors ir lielisks palīgs, lai nedaudz piezemētos jauno pienākumu juceklī un izpalīdzētu ar adaptēšanos jaunā vidē. Mentoram jāpārzina uzņēmuma iekšējā sistēma un arī Tavs pienākumu klāsts, tāpēc vienmēr par Tavu mentoru tiks izvirzīts kāds entuziastisks un sevi pierādījis profesionālis. Arī ikvienam mentoram, reizi pa reizei, ieteicams paskatīties uz situāciju jaunā darbinieka acīm.
Aizmirsti stereotipus par iedomīgiem un augstprātīgiem mentoriem! Palīdzēt jaunpienācējam ir mentora un uzņēmuma interesēs, tāpēc Tev noteikti netiks iedalīts kāds, kas šos pienākumus nevēlēsies pildīt pilnvērtīgi.
Tomēr veiksmīgai sadarbībai arī Tev jāseko pāris principiem:
1. Definē savus personīgos mērķus uzņēmumā. Tev ir jāsaprot, ko Tu vēlies apgūt un kur esi spēcīgs, ko vari dot konkrētajam uzņēmumam.
2. Pirms pirmās tikšanās sagatavo jautājumus savam mentoram - mentoram būs vieglāk piedāvāt Tev dažādus risinājumus un pienākumus, ja viņš sapratīs, kas konkrēti ir palicis neskaidrs vai kur ir nepieciešama palīdzība. Netērē mentoringam atveltīto laiku akli taustoties!
3. Iepazīsti savu mentoru - jautā ne tikai par mentora pienākumiem konkrētajā uzņēmumā, bet uzzini arī viņa intereses un pieredzes stāstus. Mentora pieredze konkrētu problēmu risināšanā var noderēt arī Tev.
4. Veselīgu un efektīvu attiecību nostiprināšanai ieplānojiet vairākas tikšanās uz priekšu. Gan Tu, gan Tavs mentors var pazust pienākumos un saplānot turpmākos tikšanās laikus var būt apgrūtinoši. Atceries, ka pilnvērtīgai sadarbībai vislabāk būtu tikties pēc iespējas biežāk. Vislabāk strādā tikšanās ik nedēļu noteiktā laikā.
5. Saproti robežas. Lai arī saglabāt kontaktu ar mentoru ir ļoti noderīga prakse, Tev ir jāsaprot, kurā mirklī konkrētais cilvēks Tev ir iedevis visas iespējamās zināšanas un padomus. Tad jūsu sadarbība būs kļuvusi par divu zinošu kolēģu sadarbošanos.
6. Esi pateicīgs. Darbs ar mentoru prasa daudz laika un resursu abām pusēm, tāpēc atceries pateikties sadarbības beigās un neaizmirsti, ka mentora lielākais novērtējums ir Tava turpmākā izaugsme. Uzturi kontaktus un informē mentoru par saviem sasniegumiem, kas bez viņa būtu neiespējami!
Uzlabo sadarbību kolēģu starpā ar Efectio darbinieku iesaistes uzdevumiem: www.efectio.lv!
Avoti:
[1] Erik W Driessen, Karlijn Overeem, Cees P M van der Vleuten (2011). Get yourself a mentor. MEDICAL EDUCATION No.45. Blacwell Publishing. Available: https://www.erikdriessen.com/application/files/7514/2943/9514/2011_Driessen_e.a._Get_yourself_a_mentor.pdf
[2] Society for Academic Emergency Medicine (2012). Being a Mentor: What’s in It for Me? Available: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1553-2712.2011.01258.x
[3] Bradford Laurence (2018). 8 Tips For an Amazing Mentor Relationship. Available:https://www.forbes.com/sites/laurencebradford/2018/01/31/8-tips-for-an-amazing-mentor-relationship/#4bd738621e2c