Uzņēmuma atbildība prakses laikā
Prakse.lv • 08.11.2024 • Information for qualitative internships
Daudzi uzņēmumi piesaista praktikantus. Kādi pienākumi uzņēmumam ir jāievēro, lai organizētu mācību praksi atbilstoši likumdošanai?
Pats pirmais un nozīmīgākais pienākums ir pirms prakses uzsākšanas slēgt trīspusēju līgumu par mācību praksi. Līgumu paraksta jaunietis (praktikants[1]), uzņēmums (prakses vieta) un izglītības iestāde. Jānorāda, ka uzņēmums ar jaunieti nevar slēgt divpusēju līgumu par mācību praksi, šajā gadījumā uz šīm attiecībām var attiecināt Darba likuma normas ar visiem izrietošajiem uzņēmuma pienākumiem.
Trīspusējā līgumā tiek ietverta informācija par prakses vietu, prakses ilgumu, prakses uzdevumiemi (prakses programma), izglītības iestādes, uzņēmuma un praktikanta tiesībām un pienākumiemi, līguma laušanas veidiem.
Līgumā tiek norādīta uzņēmuma atbildība prakses laikā, un tā ir:
1) nodrošināt praktikantam prakses programmai, darba aizsardzības prasībām, ugunsdrošības un sanitārihigēniskām normām atbilstošu prakses vietu;
2) nodrošināt prakses vadītāju uzņēmumā, kurš vada praktikanta darbu saskaņā ar prakses programmu un nodrošina praktikanta uzraudzību, līdz viņš apgūst drošas darba metodes un paņēmienus;
3) veikt praktikanta instruktāžu par darba drošības un aizsardzības, ugunsdrošības, drošības tehnikas un darba higiēnas prasībām uzņēmumā;
4) informēt praktikantu par darba iekšējās kārtības noteikumiem;
5) nodrošināt praktikantu ar prakses veikšanai nepieciešamajiem materiāliem, instrumentiem un individuālajiem aizsardzības līdzekļiem;
6) apstiprināt praktikanta prakses izpildi – informāciju par padarīto darbu (pārskatu) un sniegt praktikanta raksturojumu.
7) informēt izglītības iestādi par gadījumiem, kad praktikants neievēro uzņēmuma iekšējās darba kārtības noteikumus, darba drošības un aizsardzības, ugunsdrošības, drošības tehnikas un darba higiēnas prasības vai, ja noticis nelaimes gadījums prakses vietā.
Prakse jauniešiem bieži vien sniedz pirmo darba pieredzi savā izvēlētajā profesijā, tādēļ prakses laiks ir īpaši nozīmīgs uzņēmumiem, iepazīstinot jauniešus ar darba vidi un kultūru, kā arī parādot savu atbildību par topošo darbinieku, lai jaunietis pēc izglītības iestādes absolvēšanas būtu ieinteresēts uzsākt darbu savā profesijā.
[1] Ja praktikants ir nepilngadīga persona, viņa vietā līgumu par mācību praksi noslēdz praktikanta likumiskais pārstāvis.