Etiķete arī e-pasta lietošanai?
Prakse.lv • 04.10.2024 • Other
E-pasta temats
Vienmēr, uzsākot saraksti, norādi sarakstes tematu – skaidru un saprotamu. Piemēram, ja runa ir par pirmdienas sapulci, tad vietā, kur jānorāda e-pasta temats tā arī raksti – pirmdienas sapulce. Tā saņēmējam būs vieglāk novērtēt e-pasta svarīgumu un vēlāk, ja nepieciešams, e-pasts būs vieglāk atrodams starp citiem e-pastiem.
Lieto e-pastu, kad tas ir nepieciešams
Reizēm e-pasts nebūt nav tas ātrākais un ērtākais saziņas līdzeklis. Ja zini, ka tavam kolēģim nav iespējas pārbaudīt e-pastu, jo viņš ir ceļā no punkta A uz punktu B, labāk uzraksti īsziņu vai vienkārši piezvani. Vai arī, ja tev ir pieejami vajadzīgā cilvēka Skype kontakti, tad saruna ar šo programmu palīdzību būs daudz ātrāka un ērtāka nekā e-pasts. Tāpat, ja vēlies kaut ko pateikt kolēģim, kurš sēž pāris kabinetus tālāk, iespējams, efektīvāka komunikācija veidosies, ja tu vienkārši aiziesi līdz savam kolēģim un pateiksi visu, kas sakāms.
Virkne jautājumu
Ja saņem e-pastu ar virkni jautājumiem, visērtāk un pārskatāmāk gan tev, gan e-pasta saņēmējam būs, ja atbildēsi zem katra jautājuma. Tā tu neaizmirsīsi nevienu jautājumu un e-pasta adresāts sapratīs arī īsu atbildi, piemēram, jā!
Raksti īsi
E-pastus raksti īsi, bez liekvārdības, it sevišķi ja tie ir ar darbu saistīti e-pasti, jo tādus ir vieglāk uztvert.
E-pasta vārdi
Kad veido savu e-pasta kontu, centies, lai tavs e-pasta vārds pēc iespējas vairāk atbilstu tavam īstajam vārdam. Nav labs tonis potenciālajam darba devējam, kolēģim vai sadarbības partnerim sūtīt e-pastu no miiljuminjsh@....lv vai sexy@...lv un tml. - tas atstās nenopietnu iespaidu. Šāda veida mīļvārdiņus vari atstāt savām privātajām sarakstēm.
Pareizrakstība
Protams, neviens komatus nelabos vai garumzīmes neliks, bet tomēr centies rakstīt saskaņā ar pareizrakstības likumiem. Saliec komatus, centies rakstīt vārdus pareizajā locījumā, lieto garumzīmes un mīkstinājuma zīmes. Pieaugušiem cilvēkiem nevajadzētu rakstīt shodien ja var uzrakstīt šodien un tml. It kā jau sīkums, bet daudzus cilvēkus šādas kļūdas var diezgan pamatīgi kaitināt. Ja baidies, ka saņēmējam tava e-pasta vēstule varētu tikt attēlota nekorekti, drošības pēc vari e-pasta vēstulei pievienot savu sūtījumu Word dokumentā, pareizā valodā, ar vajadzīgajām garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm.
E-pasta gala vārdi
E-pastu beidz ar skaidriem vārdiem, frāzēm, kas norāda, ka saruna ir beigusies – paldies par sadarbību, ar cieņu, visu labu vēlot un tml. Neaizmirsti parakstīties. Tas nekas, ka e-pasta sākumā, iespējams, esi ar sev iepazīstinājusi. Ja tas tev šķiet pārāk apgrūtinoši, tad e-pasta uzstādījumos vari uzlikt automātisko parakstu (ar savu vārdu, uzvārdu, amatu, tālruņa un faksa numuriem), kas tiks nosūtīts katrā tevis sūtītajā e-pastā.
Avots: www.karjeraunnauda.espati.lv