Dažreiz pateikt "NĒ" ir TIK svarīgi (I.daļa)
Prakse.lv • 01.12.2024 • Other
Tev kārtējo reizi ir “uzkrauts” jauns pienākums? Tev piezvanīja brālis, lai palūgtu izņemt bērnus no bērnu dārza, bet draudzene jautā vai Tu varēsi atvest viņai zāles no aptiekas, un Tev neatliek vairs laika savai dzīve? Visi darbā ir pieraduši, ka Tu varēsi pasēdēt ilgāk, padarīt vairāk un papildus pienākumu pildīšana no Tavas puses ir pašsaprotama? Dažreiz ir jāiemācās pateikt “NĒ”.
Kāpēc mēs baidamies pateikt “nē”
1. Zema pašapziņa
Mācēšana teikt “nē” tiešā veidā norādā uz to, cik stiprs ir pašnovērtējums. Cilvēkiem, kuri sevi ciena un uztver veselīgi, gan saņemt, gan dot atteikumu ir daudz vieglāk.
2. Ieaudzināts ģimenē
Ja vecāki ir bijuši ļoti stingri un pateikt “nē” nav bijis iespējams jau no bērnības, tad šī sajūta ceļo cilvēkam līdzi arī uz viņa pieaugušo dzīvi. Līdzīgu “dāvanu” saviem bērniem nodot arī tie vecāki, kuri māca pārlieku pieklājību ar attieksmi “labas meitenes tā nedara”. Pēc tam grūtības atteikt ir visas dzīves garumā, kamēr neizdodas salauzt šīs iemācītās sajūtas.
3. Bailes
Bailes ir biežākais iemesls, kādēļ teikt “nē” ir tik grūti. Bailes no sekām, bailes no reakcijas, bailes no zaudējuma u.c.
4. Vēlme vienmēr būt labajam
Sakot “nē” dažreiz Tu patiešām nokļūsti sliktās lomā, piemēram, kad Tev ir jāatsaka savai mammai teātra izrādes apmeklējums u.tml. situācijās. Mēs visas gribam būt labi bērni, labas sievas, un labas darbinieces. Iemācies ar to sadzīvot! Teikšana “nē” var kāda nepatikt, bet tā Tevi nekādā gadījumā nepadara par slikto.
5. Vēlme izpatikt citiem
Teikt “nē” ir ārkārtīgi grūti tiem, kam ir svarīgs citu viedoklis. Ja Tu pati sev patīc, kāda gan tad ir nozīme tam, ko par Tevi domā citi? Ja Tu esi ārējās references cilvēks, Tev vienmēr gribēsies dzirdēt citu viedokli un paļauties uz citu cilvēku vērtējumu.
Avots: www.irdarbs.lv