Kā palūgt algas pielikumu?
Prakse.lv • 05.02.2025 • Other
Pēdējā laikā darba tirgus ir mainījies un lielāku atalgojumu var iegūt, mainot darba vietu, jo bieži tā gadās, ka, nostrādājot vienā uzņēmumā vairākus gadus, tu secini, ka alga jau sen atpaliek no vispārējā tirgus līmeņa. Protams, tu vari skatīties apkārt un meklēt izaicinājumus, kur zāle zaļāka un jūra zilāka. Bet, pirms tu izskati jaunus piedāvājumus, es ieteiktu mēģināt esošajā vietā pārrunāt savu personīgo potenciālu un izaugsmi, tai skaitā arī finansiālo. Aprakstījām dažus noderīgus padomus, kā runāt ar darba devēju par algas pielikumu un vai vispār, un kad vērts to darīt. Un galu galā - kā to izdarīt konstruktīvi, bez liekām emocijām?
PAMATOTA ARGUMENTĀCIJA
Vispirms vajadzētu saprast, vai tavai algai objektīvi būtu jābūt lielākai? Un kas ir objektīvi iemesli? Kā apgalvo personāla atlases eksperti, ir divi pamatoti iemesli, kāpēc var lūgt palielināt algu. Pirmais - "pienākumu loka paplašināšanās" un "darba apjoma palielināšanās".
SARUNAS MĒRĶIS
Pirms uzsāc sarunu, tev skaidri jāzina, cik lielu atalgojumu vēlies saņemt.Ar konkrētu ciparu. Ietiekums algas pielikumu jautāt 10 līdz 15 procentu robežās no algas. Šo robežu neiesaka pārkāpt - citādi priekšniecībai var rasties kārdinājums sākt meklēt jaunu darbinieku. Pirms prasi atalgojuma pielikumu, apdomā, vai šobrīd uzņēmumam ir pozitīva izaugsmes tendence, vai uzņēmums nav uz bankrota robežas.
IZDEVĪGS MIRKLIS
Pārliecinies, ka priekšniekam ir labs garastāvoklis, ir brīvs laiks un ir īstais moments. Neiesaku ieplānot sarunu pirmdienas rītā vai arī uzreiz pēc akcionāru sapulces.Psihologi iesaka pārrunas sākt dienas otrajā pusē, jo tad, kā likums, steidzamu darbu ir mazāk. Un arī sarunāties ar paēdušu cilvēku ir drošāk, nekā ar izsalkušu. Ja Tu nesen esi pielaidis kādu lielāku kļūdu, kas radījusi zaudējumus uzņēmumam, arī tad es neiesaku iet prasīt lielāku atalgojumu.
ATBILSTOŠA VIETA
Uzskata, ka sarunu vislabāk sākt priekšnieka kabinetā, jo tur viņš jūtas pārliecināts un mierīgs. Nevajadzētu lūgt algas pielikumu, piemēram, darba ballītē, darba virtuvē, liftā.
PLĀNS
Sastādi plānu pirms sarunas, jo varu apgalvot, ka sarunas laikā noteikti būs pamatots uztraukums. Iesaku izstrādāt konkrētu plānu pa soļiem, ko tieši tu teiksi.Iztēlojies vadītāja iespējamos iebildumus, lai arī uz tiem jau Tev būtu sagatavotas atbildes. Ja vadītājs saka, ka uzņēmumam nav naudas, droši jautā, kad varat atgriezties pie šīs sarunas? Atceries - Tu neesi lūdzējs, runā par saviem sasniegumiem, kas devuši kompānijai iespēju nopelnīt, uzlabot efektivitāti, pamato tos. Neiesaku izdarīt spiedienu uz vadītāju - kad esi izklāstījis visu, ko esi vēlējies, apjautājies, kad Tu varētu saņemt atbildi.
JA ATBILDE IR "NĒ"
Sliktākais, kas var notikt - Tu vari saņemt atbildi "NĒ". Nekrīti panikā, bet esi gatavs šādai atbildei. Es neiesaku uzreiz rakstīt atlūgumu, noteikti korektāk būtu uzzināt atteikuma iemeslus. Varbūt vienkārši šobrīd kompānija atver vairākas filiāles, līdz ar to nav līdzekļu budžetā. Tādā gadījumā noskaidro, kad Tu varētu atgriezties pie šīs sarunas. Piedāvājies uzņemties papildu pienākumus, kas atmaksāsies, paaugstinot tev algu. Ja tāda iespēja būs, visticamāk, varēsiet vienoties. Ja vadītāju neapmierina tava darba kvalitāte, uzmanīgi uzklausi visus argumentus. Uzzini, kas būtu jāmaina, lai rezultāti uzlaboties.
Avots: www.irdarbs.lv