Kā ūdens dzeršana uzlabo darba spējas? (I.daļa)
Prakse.lv • 28.10.2024 • Other
SMADZENĒM NEPIECIEŠAMĀ ENERĢIJA
Gandrīz neviens vairs nešaubās par ūdens nozīmīgo lomu organisma funkcionēšanā. Daudz tiek runāts par tā pozitīvo ietekmi uz gremošanas procesiem, termoregulāciju, ādas stāvokli un veselības uzturēšanu kopumā, taču informācija, cik ļoti ūdens dzeršana un smadzeņu funkcionēšana ir savā starpā nesaraujami saistīti procesi, tiek neviļus palaista garām. Ja cilvēka organisms kopumā sastāv vidēji 75% no ūdens, tad jāuzsver, ka smadzenēm tie ir aptuveni 85%. Pat niecīgi samazinot ūdens patēriņu, smadzeņu darbība cieš. Jā, smadzenes aizņem tikai 1 līdz 2% no cilvēka ķermeņa svara, taču tās izmanto gandrīz 30% no ķermeņa patērētā ūdens. Zinātnieki apgalvo, ka smadzeņu šūnām nepieciešams pat divas reizes vairāk enerģijas (lai kvalitatīvi funkcionētu – ražotu nepieciešamos hormonus un nodrošinātu ķīmiskās reakcijas, kā arī nervu pārraidi) nekā jebkurām citām organisma šūnām, un tieši ūdens šo enerģiju smadzenēm pievada visefektīvāk un veselīgāk.
NEPIETIEKAMA ŪDENS DZERŠANA BREMZĒ PRĀTA SPĒJAS
Ķermenis, normāli funkcionējot, diennakts laikā zaudē apmēram 2 litrus ūdens – elpojot, svīstot, ejot uz tualeti utt., tātad veselības labā šo šķidrumu pašrocīgi katru dienu vajadzētu atgūt. Dehidrācija jeb organisma atūdeņošanās ir process, kad ķermenis zaudējis vairāk šķidruma nekā uzņēmis. Turklāt mirklī, kad parādās slāpes, cilvēks jau ir zaudējis apmēram 1 – 2% no ķermeņa ūdens, kas automātiski ietekmē smadzeņu darbību un samazina prāta koncentrēšanos par 10%. Pasliktinās kognitīvās spējas – garīgā un vizuālā uztvere, īslaicīgā atmiņa, tāpat arī aritmētiskās prasmes un spriešanas spējas, kam seko pastiprināts nogurums un galvassāpes. Lai nepieļautu dehidrācijas iestāšanos, pastāv viedoklis, ka dienas laikā ieteicams izdzert vismaz 8 glāzes tīra ūdens (to, cik daudz ūdens nepieciešams izdzert tieši tev un formula, kā šo daudzumu aprēķināt, lasi rakstā ŪDENS un tavas ādas SKAISTUMS – pastāv būtiskas SAISTĪBAS), turklāt, ja cilvēks aktīvi sporto un/vai lieto diurētiskus (urīna izdalīšanos veicinošus) dzērienus kā kafija, tēja (sevišķi melnā) un alkohols, tad ūdens jāuzņem vēl vairāk. Ieteikums – izdzer glāzi ūdens uzreiz pēc pamošanās, it sevišķi, ja tavs ikdienas darbs ir saistīts ar prāta aktivitāti, – tas uzlabos kognitīvās un reakcijas spējas pat par 14%.
MIERĪGS UN VESELS DARBINIEKS – RAŽĪGS UZŅĒMUMS
Pilnvērtīgs uzturs, miegs, skābeklis un tīrs, kvalitatīvs ūdens ir priekšnoteikumi, lai smadzenes varētu pilnvērtīgi attīstīties un funkcionēt. Ja darbinieki ik dienas darba laikā uzņem nepieciešamo ūdens daudzumu, būtiski uzlabojas gan katra cilvēka individuālā pašsajūta, gan darbu izpilde kopumā - uzlabojas darba ražīgums, pienākumi tiek veikti ar prieku un enerģiju, turklāt darbinieki mazāk slimo un nesagādā priekšniecībai neērtības un liekus veselības aprūpes tēriņus. Neaizmirsīsim, ka ūdens trūkums organismā ietekmē arī stresa hormonu kortizolu. Pat niecīga dehidrācija spēj samazināt kortizola rādītājus ķermenī, tādējādi pakļaujot organismu stresa ietekmei. Ar regulāru tīra un kvalitatīva ūdens lietošanu šos procesus ir iespējams līdzsvarot.
Avots: www.karjeraunnauda.espati.lv