Smieklu terapija tavā birojā
Prakse.lv • 24.05.2024 • Other
Nereti nākas novērot kā darba dienas laikā darbinieku pierēs ir ievilkušās dziļas grumbas. Pastāv uzskats, ka smiekli darba vietā mazina darba efektivitāti un izkliedē uzmanību. Ir redzēti pat gadījumi, kad birojā valda jautrība līdz brīdim, kad durvīs materializējas bargais, ar saraukto pieri kronētais priekšnieka siluets. Bet, vai arī gudrs priekšnieks cīnās par nopietnu atmosfēru birojā?...
Smiešanās nāk par labu ne tikai mūsu psihei, bet arī ķermenim. Tas, kurš ir vienu minūti smējies, pēc tam jūtas tik atpūties, it kā ceturtdaļstundu būtu relaksējies. Spēja smieties ir izšķiroša arī mūsu izaugsmei: jo vairāk bērni smaida un smejas, jo labāk viņi attīstās.
Katra diena, kurā neesi smējies, ir pazaudēta diena. (Čārlijs Čaplins)
Smieklus pēta pat īpaša zinātnes nozare - gelotoloģija. Kas notiek, kad smejamies? Pirmām kārtām šai procesā tiek iesaistīti aptuveni 80 muskuļi un ķermeni pārņem pozitīvais stress (eistress). Sirds sitas ātrāk un paaugstinās asinsspiediens. Plaušās ieplūst vairāk skābekļa. Un tā nav vienīgā iedarbība.
:-) Smiešanās noārda stresa hormonus organismā.
:-) Tiek stimulēta imūnsistēma.
:-) Vieglāk izturēt sāpes.
:-) Protams, pieaug dzīvesprieks.
:-) Mazinās spriedze un bailes.
:-) Kļūst vieglāk izārstēt dažādas slimības.
Smiešanās ir kā aspirīns, tikai iedarbojas divtik ātri. (Groučo Markss)
Cik bieži jūs smejaties?
Izpētīts, ka pieaugušie skaļi smejas aptuveni sešas minūtes dienā. 40 gadus senā pagātnē šis laiks bija trīsreiz ilgāks! Pieaugušie smejas vidēji 15 reižu dienā, kamēr bērni - 400 reižu! Kā redzams, uz vecumgalu mēs zaudējam spēju uztvert dzīvē jocīgo. Žēl gan. Ko darīt?
1. Biežāk dariet to tīšām
Lai gan tas skan neticami, bet vienmēr, kad jūs smaidāt, vienalga - spontāni vai kā aktieri, jūsu garastāvoklis kļūst pozitīvāks. Smaidiet apzināti vienu minūti un jums kļūs vieglāk smieties pa īstam. Smaids stimulē sejas nervus, kuri signalizē smadzenēm: Re, tas ir kaut kas skaists vai priecīgs!
Briesmīgi drūma noskaņojuma gadījumā: paņemiet starp zobiem tievu zīmuli - tā, lai mutes kaktiņi atstieptos iespējami tālāk uz sāniem. Psihologi eksperimentā ir pārbaudījuši, ka šādi mēs smaidām automātiski un - automātiski jūtamies arī labāk.
2. Apzināti meklējiet komisko
Humors ir tikpat daudzveidīgs kā cilvēki - katrs smejas par kut ko citu. Nu, un kamēr jūs ar savu humoru neaizvainojat kādu citu, viss ir atļauts.
:-) Noskatieties komēdiju.
:-) Izlasiet dienas jokus Internetā.
:-) Nopērciet jautru grāmatu vai žurnālu ar labām anekdotēm.
:-) Klausieties, ko citi jautru stāsta.
3. Krājiet komisko
Vāciet jokus un karikatūras melniem brīžiem, iegādājieties kādas izcilas komēdijas videokaseti, turiet plauktā grāmatas, kas jūs vienmēr spēj sasmīdināt. Tā vajadzības gadījumā jums būs pa rokai īstās zāles.
Avots: www.workingday.lv/